خرید یک دوربین دست دوم چه زمانی میتواند برای ما سودمند باشد؟

خرید دوربین دست دوم میتواند منجر به صرفه جویی در هزینه های ما شود.

 

اگر یک دوربین دست دوم بخریم گزینه های کمتری برای جایگزینی و پس دادن آن(موارد مربوط به بیمه و گارانتی) در دست خواهیم داشت. و در نتیجه خرید آن ممکن است برای ما یک ریسک پرخطر باشد. بنابراین باید به همه ی جوانب آن توجه کنیم و موضوع بیمه و ضمانت نامه نیز جزو یکی از همی موارد میباشد. اگرچه بعضی از دوربین های دست دوم ممکن است هنوز شامل گارانتی بشوند و بتوان از این مزیت استفاده کرد.
اگر قیمت دوربینی که میخرید مناسب باشد، بسیار برای ما خوب است اما باید مراقب باشیم که این قیمت کم باعث فریب خوردن ما نشود و دامی برای وسوسه کردن ما نباشد.

مواردی که باید به آن توجه کنید

تعداد شاتر

: هر دوربین DSLR دارای عمر شاتر معینی است. پی بردن به تعداد شاتری دوربین مد نظر، باعث میشود بدانیم چقدر از عمر دوربین گذشته است. برای بررسی تعداد شاتر دوربین راه های زیادی وجود دارد. برخی از نرم افزار های مربوطه به راحتی این کار را انجام میدهند. همچنین میتوانید به سایت های اینترنتی در این حوزه مراجعه کنید. وبسایت EOSInfo (برای دوربین های کانن) و وبسایت myshuttercount.com (برای دوربین های نیکون).

سنسور: بررسی پیکسل های سوخته

از آنجا که لنز دوربین ها قابل جابجایی و حمل هستند، گاهی اوقات گرد و غبار به درون آن منتقل میشود و ممکن است به سنسور آسیب برساند. هرگونه گرد غبار و خراش میتواند اثر قابل توجهی بر روی تصاویر و ویدیو ها بگذارد و باعث بروز مشکلاتی ناخواسته شود. قبل از خرید از این نکته اطمینان حاصل کنید. به همین منظور از یک سوژه ی درخشان و صاف مانند آسمان یا یک دیوار سفید، با دیافراگمی در حدود f/22 عکاسی کنید. این روش وجود هرگونه گرد و غبار در سنسور را که میتواند تاثیر منفی و مخرب بر روی تصویر بگذارد مشخص میکند. پیکسل های مرده نیز با همین روش پیدا میشوند. پس اگر قصد خرید دوربین دست دوم را دارید باید به این نکات توجه کنید.

اتو فوکوس

: در بیشتر دوربین های DSLR ، خطا در فوکوس میتواند روند عکاسی را از حالت معمولی خارج کند و باعث بروز مشکلات زیادی بشود. برای تست اتو فوکوس چندید عکس در شرایط نوری مناسب بگیرید و چندین لنز را هم امتحان کنید تا از این موضوع مطمئن شوید.

وضعیت فیزیکی: وضعیت ظاهری دوربین تا حدود زیادی نشان دهنده ی رفتاری است که صاحب آن با دستگاه داشته است. همه ی موارد از جمله خط و خراش های بدنه و نمایشگر، منظره یاب و لاستیک های روی بدنه باید بررسی شود. وضعیت موارد ذکر شده طول عمر دستگاه را نشان میدهد.
اگر ماونت لنز به هر طریقی آسیب دیده باشد میتواند بر کیفیت تصاویر و کارایی دوربین اثر بگذارد بنابراین از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

لوازم جانبی دوربین را چک کنید:

اگر دوربین دست دوم که قصد خرید آن را دارید برخی از لوازم جانبی از جمله درپوش لنز، کابل شارژر و کابل های مربوطه را دارا نیست، باید دلیل آن را جویا شوید تا شرایط معامله واضح و روشن شود. اگر دلیل قانع کننده ی توسط فروشنده برای شما آورده شد، میتوانید خرید را با کمی تخفیف بیشتر انجام دهید. اگر دچار شک و تردید شدید، و دلایل فروشنده قانع کننده نبود، احتمال اینکه دستگاه دزدی باشد بسیار بالاست.

 

نتیجه گیری: اگر دوربین دست دوم مورد نظر شما شرایط بالا را دارا بود با چک کردن کارتون آن میتوانید آن را بخرید. همچنین میتوانید موارد اضافی دیگر مانند باتری های اضافه، مموری کارت و فلاش ها را نیز به لیست خرید خود اضافه کنید تا پول بیشتری را صرفه جویی کرده باشید.

بدون برچسب

پست های مرتبط

ثبت نظر

بالا