دوربین بدون آینه یا دوربین Dslr ؟

در این مقاله سعی داریم مقایسه ای بین دوربین بدون آینه با دوربین Dslr داشته باشیم و مزیت های هرکدام را بررسی کنیم.

در حالی که عمر دوربین بدون آینه یا همان میرورلس به ده سالگی خود رسیده است، نگاهی خواهیم داشت به چگونگی قرار گرفتن این دوربین ها در کنار Dslr ها.

دوربین بدون آینه چیز جدیدی نیست، آنها جدود یک دهه است که وجود دارند. اما جدیدا شاهد عرضه ی تعدادی از آنها توسط کمپانی هایی بوده ایم که قبلا فقط به عنوان تولید کننده دوربین های Dslr شناخته می شدند و این موجب قرار گرفتن Dslr ها  و Mirrorles ها در برابر هم شده است. برای مثال نیکون Z6  و کانن EosR و پاناسونیک S1 . همه ی این دوربین ها توجه ها را در فوتونیکا ۲۰۱۸ به خود جلب کرد. آیا این نشان دهنده ی این است که آینه ها متعلق به گذشته هستند؟

 

حقیقت این است که دوربین بدون آینه قانع کننده تر است و میزان استفاده از این نوع دوربین ها برای بسیاری از کارها می تواند به این معنی باشد که بسیاری از عکاسان Dslr های خود را فروخته و به سمت یکی از این دوربین های بدون آینه می روند. اما همچنان این سوال برای بسیاری پیش می آید که Dslr ها بهتر هستند یا Mirrorles ها؟

 

اگر به دنبال پاسخی کوتاه هستید، دوربین بدون آینه در بسیاری از جنبه ها قطعا توانایی بیشتری نسبت به Dslr ها دارد اما دلایل زیادی نیز وجود دارد مبنی بر اینکه افراد تازه کار ترجیح میدهند با دوربین های Dslr کار کنند زیرا کار کردن با آنها راحت تر می باشد. اما شرایط برای هر دو مدل در حال تغییر است و چیزی که چندین سال گذشته مهم بوده است اکنون شاید اهمیت چندانی نداشته باشد.

 

برای شروع به سراغ اولین دوربین بدون آینه پاناسونیک Lumix G1  می رویم که در سال ۲۰۰۸ عرضه شد. اولین مدل Micro Four Third  از سری  Four Third. این دوربین شباهت زیادی به دوربین های Dslr داشت و با چیزی که بتوان نام آن را یک دوربین بدون آینه گذاشت فاصله داشت. حتی خود شرکت پاناسونیک نیز چنین ادعایی نداشت و این دوربین را اولین دوربین دیجیتال با قابلیت تعویض لنز قلمداد می کرد.

 

پاناسونیک Lumix G1 ، اولین دوربین بدون آینه جهان

 

اگرچهOlympus  در آن زمان تولید کننده ی Dslr های تقریبا کوچک بود اما G1 را با این وعده که سنسور یکسانی را در بدنه کامپکت و لنز های کوچکتر قرار دهد، با منظره یاب الکترونیکی و فوکوس دیجیتال ترکیب کرد. ولی وجود سنسور Four Third به این معنی نبود که از ابتدا …طراحی شده و بسیار به نظر می رسید که اولین دوربین با قابلیت تعویض لنز است که خود را از محدودیت های دوربین آنالوگ بیرون کشیده است.

 

مزایای داشتن منظره یاب الکترونیکی دادن ایده های خوب به شما خواهد بود و هم در سیستم بدون آینه و بدون منظره یاب شما بدنه سبکی خواهید داشت. نکته ی دیگری که به جذابیت آن اضافه میکند این است که شما میتوانید از آن با لنز های موجود در Four Third  با استفاده از یک آداپتور استفاده کنید. اما چالش بزرگ این است که لنز ها می توانند کوچک تر شوند و سنسور بزرگ در کنار لنز کوچک باید مد نظر باشد.

 

Olympus E-420 که در سال ۲۰۰۸ کوچک ترین دوربین Dslr تولید شده در بازار بود

 

پاناسونیک به سرعت خود را به المپیوس و سونی و فوجی فیلم ملحق کرد و هرکدام محصول جدیدی با تغییرات کوچک و بر پایه ی یک مفهوم ثابت و بدنه ای کوچک ارائه دادند. تنوع محصولات جالب بود اما همچنان برخی ایرادات بود که باید رفع می شدند و دلایلی که چرا هنوز Dslr ها از نظر افرادی که جدی تر به عکاسی نگاه میکردند، ترجیح داشت. به همان دلایل امروزه نیز برخی از آن مسائل وجود دارد اما حقیقت این است که شرکت های بسیاری در حال حاضر به تولید دوربین بدون آینه رو آورده اند و این شکاف روز به روز در حال کاهش می باشد.

بدون برچسب

پست های مرتبط

ثبت نظر

بالا